دسته بندی انواع پمپ ها

دسته بندی  اصلی پمپ ها

پمپ ها بر اساس حرکت سیال دسته بندی می شوند، و دو دسته اول عبارتند از: پمپ های رتودینامیک و جابجایی مثبت. پمپ های رتودینامیک برای حرکت دادن مایعات از نیروی سانتریفوژی استفاده می کنند و معمولا پمپ ساتریفوژی  نامیده می شوند. پمپ های جابجایی سیال مقدار معینی ازمایع را با چرخش المان های پمپ جابجا می کند که دارای دو دسته جداگانه است: پیستونی و روتاری (دورانی). این گروهه بر اساس حالت حرکت به گروه دیگری تقسیم می شوند. خط بیرونی زیر تقسیم بندی پمپ را بر اساس طرح نشان می دهد. پمپ جابجایی مثبت با کاربرد ویسکوزیته بالا کار می ککند و این در حالی است که پمپ سانتریفوژ با حالت ویسکوزیته متوسط کاملا موثر واقع می شود. رنج های قابل قبول ویسکوزیته برای پمپ های سانتریفوژ به اندازه پمپ بستگی دارد.

 

• روتنودینامیک

- سانتریفوژی

- کیس اسپلیت کیس افقی

- محرک مغناطیسی

- خود مکشی

- یک مرحله ای، پایان مکش

- پمپ دوغاب

- پمپ های شناور برای عمیات گودال خشک

- پمپ چند پروانه ای عمودی

- توربین عمودی

 

جابحایی مثبت

- رفت و برگشتی

• دیافراگم

• دوطرفه (داپلکس)

• چند وجهی

• پیستون یا رقاصک

- روتاری (دورانی)

• دنده

• لوب

• پمپ های پرایستالتیک

• منو پمپ ها

• پره ای اسکرو

 

پمپ های سانتریفیوژی

 

اسپلیت کیس افقی

طراحی پمپ ها به گونه ای است که موجب می شودچفت روکش بالایی باز شود و عمل بررسی، حفظ و نگهداری یا تعویض ایمپلر بدون جدا کردن لوله کشی یا تغییر مسیر را آسانتر می کند. این دسترسی برای پمپ های صنعتی سنگین و نواحی چسبان (tight fitting) مهم است. پمپ های اسپلیت کیس می تواند دارای چندین ایمپلر یا مرحله ای باشد تا ارتفاع بالاتری را ایجاد کند.یاتاقان های موجود در دو انتهای شفت موجب تعادل ایمپلرها می شود و از آنها پشتیبانی می کند. پمپ های مکش دوگانه از ایمپلرهای بسته با دو چشم مقابل هم استفاده می کند که نصف جریان بار محوری متعادل کننده جریان بر روی ان می افتد.

پمپ های اسپلیت کیس افقی کاملا مناسب کارکردهایی هست که نیازمند ظرفیت بالا و ارتفاع زیاد هست که در انجا سیال حاوی هیچ جامدی مانند برج های دیگ بخار یا برج خنک کننده نیست.

پمپ های محرک مغناطیسی به جای اینکه با شفت مکانیکی مستقیم کوپله شود به صورت مغناطیسی با موتور جفت می شود. این پمپ ها در فرآیند ساخت و تولید برای انتقال مایعات خورنده مهم هستند. تجهیزاتی که نیازمند فرآیند متوالی هستند با استفاده از آهنربا از آن بهره می برند زیرا جهت تعویض یا جلوگیری از نشت هیچی عایقی وجود ندارد.

البته پمپ های محرک مغناطیسی فقط با مایعاتی کار می کنند که دارای ذرات جامد معلق نیستند. با اینکه انها نسبت به پمپ های دارای عایق های مکانیکی گرانتر و داری عمر بیشتر هستند، ولی به خاطر کم شدن هزینه های تعمیر و نگهداری و کم شدن زمان تعطیلی کارخانه به خاطر بروز نقص فنی، بسیار به صرفه خواهد بود.

 

خودمکشی

پمپ های که به شکل پمپ های سانتریفوژی هستند برای رسیدن به شرایط کاملا خود مکشی از مخلوط آب و هوا استفاده می کنند. ایمپلر با استفاده از سیال باقی مانده در مخزن هوا را از کسینگ به بیرون می راند، خلائ و مکشی ایجاد می کند که پمپ را آماده می کند. مزیت این عمل این است که پمپ در جایی خشکی قرار می گیرد که دسترسی جهت تعمیر نیز آسان است.

کارکردهای پمپ خود مکشی شامل تخلیه آب فاضلاب، سازه، کنترل سیل و رسوبات است.

یک مرحله ای، پایان مکش

متداول ترین پمپ ها، پمپ های سانتریفوژی هستند که در اندازه های مختلف وجود دارند و ایمپلرهایی در تمامی انواع و فشارهای تخلیه موجود است. این پمپ ها در پمپاژ سیالاتی با ویسکوزیته پایین فاقد مواد جامد بهترین عملکرد را دارند. سیال یا مایع  همتراز با شفت محرک در انتهای دیگر موتور محرک وارد پمپ می شود. سیال با  چشمی (روزنه) ایمپلر چرخان تماس برقرار می کند، و پره ها سیال را به صورت شعاعی 90 درجه به سمت بیرون به سمت خروجی تخلیه تسریع می کنند. فشار سیال به خاطر نیروی سانتریفیوژی ایمپلر افزایش پیدا می کند، ولی مقدار فشار به نوع ایمپلر، اندازه مکش، نازل تخلیه و rpm (سرعت) شفت بستگی دارد.

 

دوغاب

پمپ ها جزء پرکاربردترین ابزارها در صنعت معدن کاوی هستند. آنها پمپ هایی قوی هستند که معمولا از چدن ضخیم ساخته شده اند تا بتواند در مقابل سیالات ساینده ای که با جامداتی مانند بتن، گل و لایو دیگر مواد چسبنده یا ساینده مخلوط می شوند مقاوم باشند. این کیسنگ دارای پوپپ یا آستر پلاستیکی قابل تعویض هستند تا از فلز در برابر آسیب محافظت کنند. پره های ایمپلر کوتاهتر هستند که موجب میشود سنگریزه ها و جامدات کمی از انجا بگذرد و آسیب کمی به سیستم وارد شود. 

 

کف کش

پمپ هایی که در زیر سطح سیالات باقی می مانند نوعاً  داخل مخزن یا چاه را پمپاژ می کنند.موتور پمپ به صورت سربسته و محکم مهرو موم می شود و با انتهای پمپ جفت می شود. مزیت انخها این است که خود-مکشی هستند ولی تعمیر و نگهداری انها ممکن است بسیار مسئله ساز باشد. پمپ های قابل شناور سازی، پمپ آب باران، فاضلاب، و پمپ های گنداب انمیده می شوند و بیشتر در خدمان ساختمانی، خدمات تجاری، خانگی، شهری، روستایی، صنعتی، و استفاده مجدد از آب باران، آب زیرخاکی، آب های فاضلابی، آب خاکستری، آب سیاه، فتضلاب تجاری، آب بارن، آب زیرز مینی، مواد شیمیایی و دورریزهای غذایی استفاده می شود. انها دارای اندازه های مختلفی هستند و به نوع ایمپلر بستگی دارند.

پمپ های شناور برای عملیات گودال خشک

این نوع پمپ از ان جهت با پمپ های قابل شناور سازی متفاوت است که می تواند هم در زیر و هو روی سطح سیال شناور باشد. انها طراحی شده اند تا آب نواحی را که هراز گاهی سیلابی می شود تخلیه می کند. پمپ شناور بیش از حد گرم می شود، ولی پمپ برای عملیات گودال خشک  دارای بدنه موتوری است که با روغن خنک کننده پر می شود.

 

پمپ چند طبقه ای عمودی

پمپ های سانتریفیوژی همراه با چندین ایمپلر هستند که به صورت سری در روی شفت مشابهی در پوششی واحد قرار می گیرد. فشار سیال وقتی که محفظه یا طبقه ایمپلر را ترک کی کند، افزایش می یابد. هر چقدر میزان طبقه بیشتر باشد، به همان میزان فشار تخلیه بیشتر خواهد بود. پمپ چند طبقه ای عمدی برای نصب به جای کمی نیاز دارد. پمپ برای به کار انداختن چندین طبقه به یک موتور نیاز دارد و برای افزایش فشار به هر سیال تمیز مناسب است. کارکردهای عملی عبارتست از:  افزایش فشار آب در ساختمانها، تامین آب صنعتی سبک، شتشو و تمیز کردن سیستم ها مانندشستن ماشین ها، سیستم های آبیاری و روغن های خنک کننده در فرآیند های مجهز سازی است.

 

توربین های عمودی

پمپ ها در وهله اول آب را از چاههای عمیق در معدن کاوی و برای آب کشاورزی پمپاژ می کنند زیرا در این گونه موارد به ارتفاع و فشار زیادی نیازاست. این واحد از یک موتودر بالا، راس تخیله در زیر و یک یا چند ستون لبه دار تشکیل یافته است که شفت محرک و یک یا چند کاسه یا طبقه  ایمپلر را در بر می گیرد. معمولا یک نوع صافی در انتهای مکش برای فیلتر کردن سنگ ریزه ها و خار و خاشاک وجود دارد. از پمپ های توربین عمودی در کارکردهای تجاری یک پمپ کوچک و نیز سیستم های تامین آب شهری چند پمپی بزرگ استفاده می شوند. یکی از معایب آن بلندی طاق است که برای نصب و تعمیر و نگهداری لازم است. مزیت این پمپ ها این است که آنها دارای سطح تماس کوچکی است، که به آسانی قابل تنظیم است و برای ارتفاع بالا، کارکردهایی با جریان کم بسیار مفید است.

 

پمپ های دوپلکس

نام رسمی Duplex Pump پمپ بخار معکوس کننده با عمل مستقیم است که توسط هنری آر. ورتینگتون در 1840 اختراع شد و هنوز هم از انها استفاده می شود. البته بخار با هوای کمپرس شده تعویض می شود. پمپ های دوپلکس دارای دو سیلندر بخار و آب هستند که پشت سر هم کار می کنند. هوای کمپرس شده وارد قسمت بالایی سیلندر در یک طرف یا طرف دیگر می شود که این امر بسته به حرکت بازوی رقاصک بالای پورت های ورودی است که موجب حرکت عرضی ثابت پمپ پیستونی می شود. این یک چیدمان موثری هست زیرا هیچ «نقطه پرتی» وجود ندارد. با دو سیلندر حدود 4/1 چرخه ای بدون سینکرونیشن (همزمان سازی)، در طی چرخه ورود همیشه پیستونی زیر فشار وجود دارد. از پمپ دوپلکس در جایی استفاده می شود که که در انجا به حجم بیشتری از آب بدون خطر برگشت آب وجود دارد. آب برگشتی می تواندمخزن های بزرگ آب تازه را آلوده کند و موجب می شود که سیستم قابل استفاده نباشد. از آنها معمولا در حفاری نفت برای حفاری خنک و نیز برای ایجاد سوراخ هایی جهت حفاری استفاده می شود. پمپ های دوپلکس برای انتقال سوخت با ویسکوزیته پایین مانند روغن گرم کننده خوب است.

 

پمپ های چند وجهی (چند تایی)

این پمپ ها مجموعه ای از پمپ های پیستونی هستند که به آسانی کار گذاشته می شوند و دارای power end  و  fluid end می باشد. power end دارای میل لنگ در کیس لنگ به همراه میله متصل کننده است که برای کاهش نیروهای یک طفه به جای پیستون به انتهای لوله میل لنگ چسبیده است. fluid end شامل رقاصک های خاص است که هر یک دارای ورودی فنری مانند و سوپاپ های کنترل تخلیه هستند.

پمپ چند وجهی بهخاطر محدودیت های بار در میل لنگ سرعت جریان بالاتری در فشار پایین تر ایجاد می کندو در وهله اول در میدان های نفتی از ان استفاده می شود. بدون توجه به فشار چاه، این پمپ ها می توانند مقدار چشمگیری از سیال را انتقال دهند.

 

گروه صنعتی هاچاسو توليد كننده انواع الكتروپمپ هاي شناور براي چاه عميق ، نيمه عميق و همچنين كار در محيط دريا با در نظر گرفتن استاندارد هاي لازم و شرايط اقليمي متفاوت در بخش هاي كشاورزي ، صنعتي و خدماتي مي باشد.

 

ایمیل : trading@victory-pumps.com