دسته بندی  اصلی پمپ ها

پمپ ها بر اساس حرکت سیال دسته بندی می شوند، و دو دسته اول عبارتند از: پمپ های رتودینامیک و جابجایی مثبت. پمپ های رتودینامیک برای حرکت دادن مایعات از نیروی سانتریفوژی استفاده می کنند و معمولا پمپ ساتریفوژی  نامیده می شوند. پمپ های جابجایی سیال مقدار معینی ازمایع را با چرخش المان های پمپ جابجا می کند که دارای دو دسته جداگانه است: پیستونی و روتاری (دورانی). این گروهه بر اساس حالت حرکت به گروه دیگری تقسیم می شوند. خط بیرونی زیر تقسیم بندی پمپ را بر اساس طرح نشان می دهد. پمپ جابجایی مثبت با کاربرد ویسکوزیته بالا کار می ککند و این در حالی است که پمپ سانتریفوژ با حالت ویسکوزیته متوسط کاملا موثر واقع می شود. رنج های قابل قبول ویسکوزیته برای پمپ های سانتریفوژ به اندازه پمپ بستگی دارد.

گرچه پمپ ها در تمامی شکل ها و اندازه ها وجود دارند، بسیاری از پمپ ها دارای پنج جزء اصلی هستند:

کیسینگ: این بیرونی ترین پوسته یا محفظه ای است که پمپ را در بر می گیرد.

ابزار جابجایی سیال : دو راه اصلی جابجایی سیالات عبارتند از جابجایی سانتریفیوژی و جابجایی مثبت. در پمپ های سانتریفوژی، ایمپلرها صفحات چرخانی هستند که پره ها یا تیغه هایی به ان اتصال یافته است. انها به سرعت می چرخند و سیال را به بیرون از پورت تخلیه می رانند. پمپ های جابجایی مثبت برای پمپاژ سیال از پیستون ها، دنده ها، لبها یا پیچ های مختلف استفاده می کنند.

یاتاقان ها : یک پشتیبان مکانیکی که موجب چرخش ایمپلر می شود، سایش چرخشی را می کاهد و از بارها در دیگر ملزومات پمپ استفاده می کند.

هاب : قسمت مرکزی چرخ که به یاتاقان چسبده است. ام منبع نیرو برای گردش ایمپلر در پمپ سانتریفوژ است.

عایق : از ملزومات یاتاقان در برابر  اتلاف گریس و آلودگی جلوگیری می کند. همچنین از نشت مایع داخل پمپ جلوگیری میکند و در عین حال بسته به پمپ موجب می شود که شفت بچرخد یا در حال نوسان باشد.

 

گریز از مرکز اجزاء پمپ آب
جابجایی مثبت اجزاء پمپ آب

پمپ دارای تلرانس شدید و شرایط دقیق است که تحت این شرایط باید کار کنند تا بهترین نقطه راندمان (BEP) را ایجاد کنند. هر پمپ دارای چارتی است که منحنی هی عملکرد و چگونگی رسیدن به BEP را نشان می دهد. تولید کنندگان پمپ منحنی های عملکرد را با فشار سنج و جریان سنجی که به پورت تخلیه متصل شده است محاسبه می کند تا بهترین پیکربندی پایپینگ، نوع سیال و ارتفاع را پیدا کند.

 

ملاحظات BEP

فاکتور های عملکرد پمپ عبارتند از:

• در چه ارتفاعی پمپ بالای منبع آب خواهد نشست (ارتفاع مکش استاتیک)

• ارتفاع انتهای تخلیه بالای پمپ چقدر است (ارتفاع تخلیه استاتیک)

• تعیین کنید که ظرفیت تخلیه به ازاء هر گالن (GPM) در دقیقه چقدر است.

• افت بار در ویسکوزیته سیال، نوع و طول شلنگ یا لوله.

• ارتفاع بالای سطح دریا که در آن سطح پمپ کار خواهد کرد.

• ارتفاع تخلیه یا ارتفاع تخلیه بالای پمپ.

• محدودیت ها، کوپلرها، زانو ها و شیرها.

 

چنانکه مشاهده می کنید، چندین نیرو وجود دارد که بر پمپ وارد می شود و مستقیما بر عملکرد آن اثر می گذارد.

هر نیرو دارای محاسبه ریاضی است که به تعریف BEP هر پمپ کمک می کند. منحنی های عملکرد را در نظر بگیرید که کروکی ریاضی شما باشد تا به شما کمک کند پمپ درست را انتخاب کنید و ان را به صورت صحیح نصب کنید.

 

فشار جوی

در سطح دریا، فشاری معادل 14.7 psi در اطراف ما اعمال می کند. با قرار دادن یک انتهای لوله ای در آب و استفاده از خلاء کامل در انتهای دیگر، که 14.7 psi است  نمی تواند ستونی به ارتفاع 33.9 را نگه دارد. البته این حالت در سطح دریا با خلائی کامل قابل دسترسی است.

راس - راس به ارتفاعی اشاره می کند که پمپ می تواند سیال را به ان ارتفاع برساند که با H (متر)= فشار در(گرانش ویژه * 9.8)/ kPa آن را محاسبه  می شود.

ارتفاع مکش استاتیک - فاصله عمودی بین خط مرکز پمپ و سطحی که مایه پمپماژ می شود.

ارتفاع مکش - فاصله بین سطحی که درانجا مایع وارد خط مکش به ارتفاع خط مرکزی پمپ می شود و این زمانی است که پمپ بالاتر از مخزن است. پمپ های سانتریفوژ نمی توانند آب را به بیشتر از 26 فوت در سطح دریا برسانند زیرا به ازاء هر 1000 پا ارتفاع از سطح دریا، فشار تقریبا به دو فوت افت پیدا می کند.

خلاء- فشار کتر از فشار جوء، خلاء نام دارد. هر پمپ خلائی را ایجاد می کند که سیالات تحت فشار اتمسفری جریان می یابند. پمپ فشار پایین یا مکشی را به طرق گوناگون ایجاد می کند و نوع پمپ را تعریف می کند. پمپ ها دورانی از نیروی سانتریفوژ برای تسریع سیال استفاده می کنند، و فشار کمی را در مرکز ایمپلر ایجاد می کنند. پمپ جابجایی مثبت از رقاصک، پیستون یا دیافراگم برای جابجایی آب استفاده می کند، و با  استفاده ازحرکت خطی معکوس کننده پیستونی که در داخل و خارج از سیلندر حرکت می کند، خلا ئی ایجاد می کند.

 

پمپ با ایجاد خلائی کار می کند که درآنجا فشار هوا موجب پیش راندن مایع می شود. تمامی پمپ ها با ایجاد ناحیه ای کم فشارکار می کنند. در پمپ ساتریفویوژ، نیروی سانتریفیوژ آب را به بیرون از ایمپلر شتاب می دهد و فشارکمی را در چشم یا مکز ایمپلر ایجاد می کند.

در پمپ های پیستونی، حرکت پیستون خلائی را ایجاد می کند. در پمپ های دنده ای یا لوب پمپ ها، زمانی که دندانه یا لوب در هم گیر می کنند و سپس از هم جدا می شوند، خلائی ایجاد می شود. اختلاف فشار موجب مکش می شود. مایع تحت فشار به ناحیه کم فشار حرکت خواهد کرد.

 

قطعات

 

1.کسینگ حلقه ای

2.رینگ سایشی

3.ایمپلر

4.درپوش پیچی

5.مهر و موم مکانیکی

6.موتور استاندارد IEC

7.آداتاپتور

8.اسلینجر

9.شفت

10.مهره ایمپلر

 

اولین پمپ پیستون

222 سال قبل از میلاد – یک مخترع یونانی. سسیبوس (Ctesibius) یا کسیبوس (ktesibios)پمپ آب پیستونی را ساخت.

 

 

پیچ ارشمیدس، اولین پمپ پیچی (پمپ اسکرو) است.

حدود 230 سال قبل از میلاد.- ارشمیدس پمپ پیچی ارشمیدس را اختراع کرد.


نحوه نگهداری پمپ های کف کش و لجن کش :
الف: الکتروپمپ های لجن کش:

این الکتروپمپ‌ها جهت پمپاژ مایعات دارای ذرات جامد معلق و الیاف بلند، فاضلاب، آبهای آلوده، شلاکه آبهای گل‌آلود و … مناسب می باشد. در این الکتروپمپ ها نسبت به نوع سیال مورد پمپاژ می‌توان از پروانه تک‌پره‌ای و پروانه یک طرف باز و یا چندپره استفاده نمود.

پمپ آب خانگی، جهت افزایش فشار آب خانه، ساختمان، آپارتمان و ویلا ها به کار می رود.متراژ واحد، تعداد شیر ها و همچنین تعداد طبقات عواملی هستند که در انتخاب پمپ خانگی موثر هستند.

الکتروموتور یک دستگاه الکترومکانیکی است که نیرویالکتریسیته را به نیروی مکانیکی تبدیل می کند.عمل عکس الکتروموتور یعنی تبدیل نیروی مکانیکی به نیروی الکتریسیته توسط ژنراتور انجام می گیرد.اکثر موتور های الکتریکی توسط الکترومغناطیس کار میکنند.

گروه صنعتی هاچاسو توليد كننده انواع الكتروپمپ هاي شناور براي چاه عميق ، نيمه عميق و همچنين كار در محيط دريا با در نظر گرفتن استاندارد هاي لازم و شرايط اقليمي متفاوت در بخش هاي كشاورزي ، صنعتي و خدماتي مي باشد.

 

ایمیل : trading@victory-pumps.com